İyi Bir SEO Çalışması Yapmak İsteyenler İçin; SEO Yapılacaklar Listesi

Bu yazımızda sizler için iyi bir SEO çalışması yaparken dikkat etmeniz gereken yöntemlerden, eklentilerden ve gerekli kodlardan bahsedeceğim.

Maddeler halinde SEO için yapacağınız çalışmalarınızı buradan takip edebilirsiniz:

En Temel SEO Çalışması

İlk bölümde SEO çalışmasının başında yapılması gereken en temel görevler nelerdir, buyurun hep beraber inceleyelim.

Google Search Console ‘ a kayıt yaptırın.

Google Search Console, web sitesi sahipleri için, web sitelerine ait istatistikleri takip edebilecekleri ücretsiz bir araçtır.

Arama motoru sıralamanızı, trafik verilerinizi ve faydalı bir takım araçlarınız hakkında bir sürü yararlı veri alabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse ;

  • Hangi anahtar kelimelerde ne kadar görüntülenme ve tıklanma aldığınızı görebilirsiniz
  • Hangi sayfalarınızın daha popüler olduğunu görebilirsiniz
  • Yeni anahtar kelimeler keşfedebilirsiniz.
  • Site haritanızı göndererek arama motorunun yeni linkler keşfetmesini sağlayabilirsiniz.
  • Websitenize ait hataları ve mobil uyumluluk sorunlarını görüntüleyebilirsiniz.
  • Websitenize gelen penaltı ya da spam cezalarını görebilirsiniz.

Google Analytics‘e kayıt yaptırın ve sitenize entegre edin !

Google analytics sayesinde web sitenize gelen trafik nereden gelmiş, kaç kere gelmiş, web sitenizde ne kadar zaman geçirmiş, bir önceki ay ya da sonraki aylarda geri gelen kaç kişi olmuş, yeni gelenlerin oranı nedir vb bir çok parametreye erişebilir ve düzeltmeler uygulayabilirsiniz.

WordPress kullanıcıları için; SEO eklentileri

En iyi wordpres SEO eklentileri ve nasıl kullanılmaları gerektiğine gelin hep beraber bakalım.

SEO için WordPress Yoast SEO  eklentisi

Yoast WordPress için kullanılabilecek en iyi SEO eklentilerinden biridir. Markette milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır.

Oluşturmakta olduğunuz makalelerin, sayfalarınızın içeriğinin ne kadar SEO uyumlu olduğunu anlamanızı sağlayan çok iyi bir destek sunar.

Ayrıca bu eklenti sayesinde meta etiketleri, canonical linkleri, SEO uyumlu link yapısını, description meta etiketini, opengraph ve twitter card’larınızı kolaylıkla güncelleyebilir, özelleştirebilirsiniz.

Ayrıca siz ayarlamasanız da kendi kendine sizin için canonical, site haritası ve robots etiketlerinin ayarlamasını yapar.

SEO için WordPress All in One SEO Pack eklentisi

Bu eklenti yukarıda yoast için saymış olduğumuz tüm her şeyi yerine getirir.

Yoast mı yoksa All in One mı diye soracak olursanız Yoast dememizin tek nedeni muhtemelen Yoast eklentisinin çok kolay kullanımı olması olurdu.

Eğer cevabınız All in One SEO Pack ise muhtemelen bu eklentilerin Pro versiyonlarını kullanıyorsunuzdur. Çünkü Yoast biraz daha pahalı bir eklenti.

Robots.txt, Sitemap.xml dosyalarını oluşturun.

Robots.txt dosyasına web sitenizde yer alan bazı özel bölümlerin arama motorları tarafından indekslenmemesi gerektiğini belirtebilir ve site haritanızın yolunu paylaşabilirsiniz.

Sitemap.xml ile site içi link paylaşımlarının yetersiz kaldığı noktalarda arama motorları tarafından görülmemiş sayfaların, yani indekslenmesini istediğiniz ancak indekslenmeyen sayfaların yolunu belirtmiş olursunuz ve indekslenmesini sağlarsınız.

Sitemap.xml dosyasını oluşturduktan sonra site haritasını google search console ‘a giderek tanıtın ve taranmasını sağlayın.

Bir müddet sonra (1, 2 güne kadar sürebilir) ‘site:domainadresiniz’ komutunu arama çubuğuna yazarak arama motorunun sitenizin ne kadarını indekslediğini görebilirsiniz.

Anahtar Kelime Analizi İçin Yapılacaklar Listesi

Anahtar kelime analizleri SEO için çok önemlidir. Özellik anahtar kelimenin rekabet zorluğunun çok yüksek olmaması çok önemlidir. Kısa sürede web sitemizde trafik görmek istiyor isek özellikle uzun kuyruklu anahtar kelimelere öncelik vermek gerekir.

Google arama çubuğundan uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulun

Google arama çubuğuna aranacak kelimeleri yazdığınızda, google’ın size önerdiği diğer aramalar içerisinden daha uzun kelime gruplarını seçerek daha belirgin konulara odaklanabilirsiniz.

The Google Keyword Planner ile anahtar kelimeler keşfedin.

Google keyword planner reklam vermek isteyenler için anahtar kelimeler sunan ücretsiz bir araç. Hatta eğer çok fazla ve düzenli reklam verenler için oldukça iyi anahtar kelimeler öneriyor diyebiliriz.

Forumlar, Reddit, Quora gibi çevrimiçi topluluklardan anahtar kelimeler keşfedin.

Hayal gücünüz bittiği noktalarda forum sitelerine bakabilir, reddit, quora gibi çevrimiçi topluluklarda sıkça sorulan sorulardan paylaşılan gönderilerden anahtar kelimeler esinlenebilirsiniz.

Kwfinder.com sitesi üzerinden seçtiğiniz anahtar kelimelerin rekabet düzeyini kontrol edin

Kwfinder web sitesi yeni anahtar kelimeler bulmanızı ve bulduğunuz anahtar kelimelerin ortalama aranma hacimlerini, rekabet düzeyini sizlere oldukça tutarlı bir oranda sizlere sunan çok güzel bir web sitesi.

Müşterilerinizin arama niyetine uygun ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler üzerine yoğunlaşın.

Örneğin bir butik çikolata dükkanınız var ise arama sonuçlarında çikolata yazınca web sitenizin çıkmasını istemek size çok cazip gelebilir ancak çikolata kelimesi arama hacmi yüksek olmasına rağmen rekabet oranı çok yüksek bir kelimedir. Ayrıca arama niyeti olarak da sizin çikolata satmak istemeniz ile örtüşmeyebilir.

Çikolata arama yapan bir kullanıcı aslında çikolata tarifi ya da sadece resimleri bakıyor olabilir. Bu sebeple odaklanmanız gereken anahtar kelime ‘butik çikolata dükkanı’ gibi uzun kuyruklu ve  arama niyeti ile uyumlu bir anahtar kelime olmalıdır.

Arama hacmini doğru yorumlayın !

Arama hacmi kelimelerin günlük, haftalık, aylık arama motorlarında kaç kere arandığı ve bir önceki döneme göre azalış ya da artış gösterip göstermediği gibi değerleri içerir.

Arama hacmi çok yüksek olan anahtar kelimelerde rekabet de çok yüksek olduğu için anahtar kelime zorluğu ile baş etmek zor olur. Bunun yerine arama hacmi biraz düşük uzun kuyruklu anahtar kelimeler bularak ve kısa zamanda arama motorlarında üst sıralara çıkmayı hedeflemek daha doğru bir strateji olur.

Bunun haricinde basit bir örnek vermek gerekirse ‘kadıköy butik dondurmacı’ diye aratılan bir kelime yaz aylarında çok aranır iken kış aylarında neredeyse hiç aranmaz. Böyle durumlarda kış ayları için ‘kadıköy butik sahlepci’ gibi bir anahtar kelime üzerinde çalışmak daha mantıklı olacaktır.

Site içi arama motoru optimizasyonu yapılacaklar listesi

Site içi arama motoru optimizasyonu için yapılacaklar listesine yakından bakalım.

Seo uyumlu link yapısı oluşturma ve anahtar kelimelerin link içerisinde kullanma

Seo uyumlu link yapısı için aşağıdaki örneklere bir göz atalım.

  1. tugrulyildirim.com/hizmetlerim/webtasarim.html
  2. tugrulyildirim.com/?sayfa=23
  3. tugrulyildirim.com/kategori/14123.html
  4. tugrulyildirim.com/hizmetlerim/web-tasarim

Yukarıdaki örnekte 1 numaralı madde her ne kadar seo uyumlu gibi gözükse de .html, .php, .aspx gibi uzantılar tercih edilen SEO uyumlu link yapısında değildir.

2. sıradaki link ise dinamik olarak oluşturulan bir link olmadığı ve anahtar kelime barındırmadığı için tercih edilen bir düzen değildir.

3. sıradaki link ise sadece numaralardan oluşmuş ve .html içermektedir. ‘.html’ uzantısını içermemiş olsa dahi linklerimizi sadece sayılardan oluşan linkler olarak değil, içerisinde anahtar kelimelerimizi de barındıracak şekilde tasarlamamız önemli bir noktadır.

4. sırada ise tercih edilen bir link yapısı verilmiştir.

Linklerinizi kısa tutun.

Domain ve sayfa url’iniz dahil bir linkin toplam uzunluğunun en fazla 50 60 karakter kadar olması tavsiye edilir.

Ancak bunu ne kadar kısa tutarsanız o kadar iyidir.

Sitenizi ‘www’ olmayan versiyonuna yönlendirmek bile bir nebze fayda sağlayabilir.

< IfModule mod_rewrite.c >
RewriteCond %{HTTPS} off [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.tugrulyildirim\.com [NC]
RewriteRule (.*) https://tugrulyildirim.com/$1 [L,R=301]
</ IfModule >

Yukarıdaki örnekte htaccess dosyası içinde 301 yönlendirmesi ile www versiyondan www olmayan versiyona direk yönlendirme sağlanabilir.

Title etiketi için de anahtar kelimelerinizi kullanın.

Title etiketi içinde anahtar kelimenizi kullanmanız gerektiğini herkes söyler. Bilinmedik bir konu değil. Ancak anahtar kelimenizi nereye koyduğunuzun önemi vardır.

Title etiketi içerisinde anahtar kelimeniz ile cümleye başlamak oldukça önemlidir, ve sonrasında toplam cümlenizin 60 karakteri geçmemesi tavsite edilir.

Description meta etiketini optimize edin.

Description etiketi title etiketinden sonra web sitenizdeki en önemli meta etiketidir.

160 karakteri geçmeyecek şekilde, sadece anahtar kelimelerden oluşan spam bir yazı kullanmaktan ziyade, bir kısa tanıtım yazısı oluşturur gibi yazarak ve içerisinde anahtar kelimelerinizi kullanarak bir description etiketi oluşturun.

İlk 150 kelime içerisinde mutlaka anahtar kelimelerinizden kullanın.

Google ilk 150-180 kelime biraz fazla önem vermektedir. Bu sebeple ilk 150 kelimeniz içerinde mutlaka anahtar kelimelerinizden kullanın.

Anahtar kelimelerinizi h1,h2,h3 etiketleri içerisinde kullanın.

h1, h2, h3, h4, h5, h6 etiketleri web sitenizde yer alabilecek başlık etiketleridir.

Önem sıralaması h1 ve daha sonra h2, h3 .. şeklinde devam eder. En önemli ilk 3 etiket içerisinde anahtar kelimelerinizi kullanmak önemlidir.

Resimlerinizi optimize edin.

Resimler özellikle web sitenizin yüklenme hızını en çok etkileyen unsurdur. Yüksek çözünürlüğe sahip, png formatındaki resimler web sitenizi çok yavaşlatabilir. Web siteniz için webp, jpg, jpeg gibi formatlardaki sıkıştırılmış resimler kullanabilirsiniz.

Bunların haricinde her ne kadar arama motorları çok zeki olsalar da resimlerin içeriğini göremezler. Bu sebeple ‘alt’ etiketi ile resmin ne ile ilgili olduğunu anlatmak gerekir. Bu nokta da anahtar kelimelerinizi de kullanarak resimlerinizin görsel aramalarda gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Eş anlamlılar ve LSI Anahtar Kelimeler Kullanın

Bir anahtar kelimeyi yüzlerce kez kullanmak yerine eş anlamlı kelimeleri kullanın. Google eş anlamlı kelimeleri anlayacak kadar zekidir.

Eş anlamlı kelimeleri aynı zamanda paragrafın içerisinde bir kelimenin yanına hemen bir parantez açarak -aynı zaman öyle de bilinir- gibi ifade ile de kullanabilirsiniz.

LSI anahtar kelimeler ise anahtar kelimeniz ile alakalı olabilecek yan anahtar kelimeler olarak düşünebilirsiniz.

Örneğin;

Bir çiçek satıcısı iseniz, ‘kadıköy çiçek siparişi’ anahtar kelimenizin yanında web sitenizde ‘en iyi çiçek buketi nasıl yapılır’ gibi yan başlıklar bulabilirsiniz.

Yazılarınızda başka sitelere link paylaşın.

Yazılarınız da ortalama 5-8 adet kadar başka sitelere ya da kullandığınız kaynaklara link paylaşın.

Site içi başka sayfalara link paylaşın.

Yazılarından mutlaka kendi web sitenizde yer alan alakalı bir kaç yazıya link paylaşın.

Web sitenizin okunabilirliğini arttırın.

Web sitenizdeki paragrafları en fazla iki ya da üç kelimeden oluşacak şekilde düzenleyin. Hiç kimse karma karışık yazıları okumaktan hoşlanmaz.

Çok uzun makalelerde ise paragrafların arasına alt başlıklar koyarak makalenizi parçalara ayırın.

Başlıklarda sesli aramalarda kullanılması için sorular kullanın.

Sesli aramalar genellikle sorulardan oluşur.

Örnek olarak; ‘bana en yakın restaurant nerede’ ya da ‘çilek nerede yetişir’ ya da ‘köpekler kedi maması yer mi’ gibi.

Bu tarz aramaları optimize edebilmek ve de uzun kuyruklu anahtar kelimeleri de yakalayabilmek için başlıklarınızda sorular kullanın.

Teknik SEO’ya Genel Bakış

Teknik SEO genellikle kodlar ve sistemler ile alakalıdır. Burada yazılanları azıcık da olsa anlasanız, yazılımcınızın ne kadar kaliteli bir iş çıkardığına dair bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Tarama Hatalarını Belirleyin.

Google Search Console üzerinden web siteniz taranırken google’ın hata olarak kaydettiği içeriğe göz atın ve bu sorunları giderin.

Google web sitenizi nasıl görüyor ve indeksliyor kontrol edin.

Web sitenizi ziyaret ettiğinizde size her şey normal gözükebilir ancak bazen arama motorları web sitenizi olması gerektiği gibi görmezler.

Böyle bu tarz durumlara baş edebilmek için Google Search Console‘a gidin. Sayfanın en üstünde yer alan URL Denetle bölümünden denetlemek istediğiniz linki girerek google’ın sitenizi görüntüleyebildiğinden emin olun.

Google search console üzerinden mobil uyumluluğunuzu kontrol edin.

Mobil uyumluluk google için çok büyük önem teşkil etmektedir. Mobil uyumluluk sorunu olan web siteleri akıllı cep telefonlarından yapılan aramalarda ilk sayfalara yerleşemezler.

Kırık Linkleri Düzeltin.

Kırık linkler SEO çalışmalarınıza çok büyük zararlar verebilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak için kırık linklerinizi Google Search Console kapsam bölümünden tespit edip düzeltin.

Web sitenizde mutlaka SSL sertifikası kullanın.

SSL sertifikası web siteniz ile kullanıcı arasında güvenli bağlantı oluşmasını sağlayan ve ziyaretçilerinizin bilgilerinin üçüncü kişilerce çalınmasını engelleyen sertifikalardır.

SSL sertifikası olmayan web siteleri potansiyellerinin altında bir sıralama alırlar.

Buradaki makaleden de anlayacağınız üzere SSL Google Sıralama Sinyali olarak algılanmaktadır.