RPA ( Robotik Süreç Otomasyonu ) Geliştirme Hizmeti Alın

RPA ( Robotik Süreç Otomasyonu ) Geliştirme Hizmeti alarak yinelenen görevleri otomatikleştirerek çalışanlarınızın iş yükünü azaltıp daha yüksek değerli işlere odaklanmalarını sağlayın !

Robotik Süreç Otomasyonu (robotic process automation) nedir ?

Yapay zeka (Artificial Intelligence – AI) ile yazılımın kullanımı ve daha önce insanlar için gerekli olan yüksek hacimli, tekrarlanabilir görevleri ele alan makine öğrenmesi yetenekleridir. Bu görevler sorguları, hesaplamaları, e-posta gönderimleri, borsa işlemleri gibi komplike işlemleri içerebilir. Kayıt ve işlemlerin bakımı, yazılım robotu veya botu olarak adlandırılan RPA teknolojisi tarafından bir çalışanı taklit ederek, uygulamalara girebilir, veri girebilir, görevleri hesaplayabilir, tamamlayabilir ve çıkış yapabilir.

RPA uygulamaları ile veri analizini geliştirin.

Bir işletmenin başarılı olmasına yardımcı olan birçok şey var. Uzman çalışanlar, ileri teknoloji, iyi müşteri hizmeti ve pazarlama, işletmeleri bir üst seviyeye taşıyabilir.

Ancak, şirketler için bunların hepsinden daha önemli olabilecek bir şey daha var ki o da veridir.

Veriler, çeşitli nedenlerle çeşitli şirketlerde çok büyük bir rol oynamaktadır. Bir işletme için faydalı kararlar almanıza, eğilimleri ve daha birçok şeyi belirlemenize yardımcı olur.

Günümüzde pazarlama stratejisi belirlemek ya da büyüme planları oluşturmak için kullanılacak verinin yokluğundan ziyade verinin çokluğundan şikayet edilmektedir.

Ne yazık ki, büyük verileri analiz etmek her zaman kolay değildir. Sonuç olarak, hepsini elle analiz etmek çoğu zaman mümkün değildir. Tüm verileri insan eliyle analiz etmek titizlikle uzun, zor ve can sıkıcı bir süreç olabilir.

 

Sonuç olarak, birçok farklı şirket veri analizinde onlara yardımcı olması için RPA’dan (robotik süreç otomasyonu) faydalanmaktadır. RPA teknolojileri işletmeler tarafından çeşitli süreçleri verimli bir şekilde ele almak için kullanılır.

Peki, robotlar veri analizlerini nasıl değiştiriyor ve RPA kullanmanın faydaları nelerdir?

Bunun gibi bir sorunuz varsa, yazımızı okumaya devam ediniz, çünkü veri analizi için RPA sistemleri gibi robotik kullanmanın bazı avantajlarına bakacağız.

Hataların Azaltılması

Veri analizi için genel olarak RPA ve robot teknolojisinin en büyük avantajlarından biri hataların azaltılmasıdır. Kullanıcılar verileri elle analiz ederken, hatalar oldukça sık görülür ve belirli türdeki verileri işletmeniz için kullanılamaz veya değersiz hale getirebilir.

Robotlar ve otomatik yazılımlar hiçbir şeyden etkilenmez ve zamanla dağılacak bir dikkatleri yoktur; bu nedenle, robotik süreç otomasyonu kullanılırsa verilerinizin daha az hatayla daha yüksek kalitede olacağından emin olabilirsiniz.

Veri kalitenizin iyileşmesine yardımcı olan hataları azaltmanın yanı sıra, müşteri memnuniyetinizi de artırabilir. Müşteri verilerindeki daha az hata, düzeltmeniz için daha az şeyin olduğu anlamına gelir.

RPA teknolojisini de geliştiren bir insan olduğu için bazen hatalar görülebilsede, dikkat bozukluğu, sürekli tekrarlanan işlerden sıkılan çalışanların işleri geç teslim etmesi, zamanında teslim edilmesi gereken raporların trafik, ailevi sorunlar, özel günler nedeni ile teslim edilememesi gibi sorunlarla karşılaşma ihtimalinizi sıfıra indirir.

Azalan Maliyetler

Tabii ki, maliyetleri düşürmek otomasyonun bir başka en büyük yararlarındandır. Verileri analiz etmek için tüm departmanları görevlendirmek ucuz değildir. Çok pahalıya mal olabilir ve hatta bu personel muhtemelen bir RPA teknolojisi kadar doğru analiz yapamayacaktır.

RPA teknolojisi oldukça ekonomiktir ve uygulanması kolaydır ve başlaması hiç de zor değildir.

Zamanla, veri analizi personelinizi azaltabilir ve böylece paradan tasarruf edersiniz. Veri analizi için işe aldığınız personeli serbest bırakabilir ya da diğer ihtiyaç alanlarında eğitilebilir veya daha özelleştirilmiş, uygulamalı veri analizi çalışmalarına odaklanmasını sağlayabilirsiniz.

Yani, sadece paradan tasarruf etmekle kalmayacak, aynı zamanda işletmenizin diğer kısımlarını iyileştirmek için maliyet tasarrufunu da kullanacaksınız.

Verimliliği Artırma

RPA hizmetinin, veri analitiklerini değiştirmesinin bir başka yolu, gelişmiş verimlilik sunmasıdır. Verilerin analizini otomatikleştirerek, daha hızlı bir şekilde peşinde olduğunuz bilgileri elde edebilirsiniz.

Otomasyon tüm yıl boyunca 7/24 çalışabilir ve işleri herhangi bir insanın yapabileceğinden çok daha hızlı yapabilir.

Bu aynı zamanda personelin daha acil ve önemli konuları ele alması için özgür olma avantajını da sunar.

Sonuç olarak, personeliniz daha karmaşık görevlere daha fazla odaklanacaklarından, RPA teknolojisi ile daha basit, otomatikleştirilmiş görevleri halledersiniz ve personeliniz basit sıkıcı ve yorucu işleri kendileri yapmadıkları için işlerinden memnun olurlar.

Sonuç olarak, RPA teknolojisinden yararlanmak firmanıza prestij ve değer katar. Hemen bu teknolojiden yararlanmak ve RPA hizmeti almak istiyorsanız benimle iletişime geçiniz.

rpa developer
rpa developer

RPA Geliştiricisi (RPA Developer)

RPA uygulaması geliştirmekle sorumlu kişilere RPA geliştiricisi, RPA uzmanı ya da RPA developer denir.

Genel olarak, RPA geliştiricileri RPA sistemlerinin oluşturulması, tasarımı, geliştirilmesi ve uygulanmasından sorumludur.

Bir iş modeli için verimliliği en üst düzeye çıkarmak, otomatik süreçleri araştırmak, analiz etmek ve kurmak başlıca görevleridir. Bu görevleri yerine getirirken, RPA teknolojileri ve araçlarından yardım alırlar.

En çok kullanılan Robotik süreç otomasyonu araçlarından bazıları aşağıdaki listede verilmiştir.

Bu araçları kullanarak, RPA Geliştiricileri öncelikle iş süreçlerini ve yollarını, yapılandırıp yapılandırmayacaklarını veya otomatikleştirip otomatikleştirmeyeceklerini analiz etmeye çalışırlar. Bu verilere dayanarak, RPA geliştiricileri daha sonra otomatikleştirmek için robotik süreçleri tasarlamak üzerinde çalışırlar.

Projeler şirkete bağlı olarak, farklı rpa uzmanları tarafından tamamlanabilir veya hepsi tek bir RPA geliştiricisi tarafından geliştirilebilir.

RPA Geliştiricilerinin sorumlulukları ve görevleri:

 1. Süreç tasarımı ile rehberlik sağlama
 2. Otomasyon iş akışlarını tasarlayın, geliştirin, test edin
 3. RPA bileşenlerinin dağıtımı: botlar, robotlar, geliştirme araçları
 4. RPA çözümlerinin uygulanmasını destekleyin
 5. Süreç belgeleri oluşturma
 6. Otomasyonun kalitesini sağlama (KG süreçleri)

Temel beceri ve yetenekler

 • Önde gelen otomasyon araçları hakkında teknik bilgi, örn. Blue Prism ve UiPath
 • Mükemmel yazılım geliştirme geçmişi, örneğin C #, C ++, Java, .NET
 • HTML, JavaScript (veya herhangi bir komut dosyası dili) hakkında temel programlama bilgisi
 • Agile development metodolojisi ile deneyim
 • Sıklıkla tercih edilen Veritabanları (SQL veya NoSQL) ile deneyim
 • Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi hakkında bilgi sahibi olması
 • İş akışı tabanlı mantığı anlama
 • Ayrıntılara odaklanma ve analitik becerilere yatkınlık
 • Mükemmel iletişim becerisi
 • Teknik detayları sunma yeteneği